2. novembril toimub Tallinnas ajalookonverents „Eesti keskaeg – kas ainult orjaaeg? Uued teadmised ja vanad stereotüübid“, kus uute teadusavastuste valguses otsitakse vastuseid, kuidas tõsta laste ja noorte huvi vanema mineviku uurimise vastu.
Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi konverents toob Eesti Teaduste Akadeemia saali (Kohtu 6, Toompea) kokku keskaja uurijad, tegevõpetajad ja gümnasistid. Päeva jooksul tutvustatakse uusi teadustulemusi ning arutletakse võimaluste ja viiside üle, kuidas viia need õpetajate ja kooliõpilasteni.
„Käimasolevad rahvusvahelised konfliktid on tõstnud teravalt päevakorda küsimuse ajaloomälust ja selle rollist poliitilise ja kogukondliku ühistunde loomisel. Ka Eesti tänapäeva mõistmine eeldab teadmisi maa minevikust. Teadmised ajaloost omakorda täienevad pidevalt ja mõnigi seni tõeks peetud arvamus osutub ekslikuks.“
Konverentsil otsitakse vastuseid küsimustele, mis on Eesti keskaja ajaloos uut? Mida teavad koolilapsed meie maa kaugema mineviku kohta? Kas ja miks on keskaja uurimine ja õppimine oluline? Kas muutuv minevikupilt ohustab rahvuse eneseteadvust?
Konverentsi „Eesti keskaeg – kas ainult orjaaeg? Uued teadmised ja vanad stereotüübid“ ajakava:
11.00–13.30: Uued teadmised – uus eestlane?
- Mihkel Mäesalu. Integratsioon 13. sajandil. Taani kuninga eestlasest läänimees Johannes
- Kerli Kraus. „Meie vanade kommete kohaselt“ – Ülemiste kalur paavsti kohtu ees?
- Anti Selart. Saksa rüütel ja eesti pealiku tütar. Kas ristisõdijate ja eesti eliidi vahel sõlmiti abielusidemeid?
13.30–14.00: Kohvipaus. Ajalooüliõpilaste poster-ettekanded
14.00–15.30: Vanad stereotüübid – pime keskaeg?
- Rasmus Kagge. Meelis ja Vjatško: propagandakirjandusest koolikirjanduseks
- Nele Novek. „Väga erinev sellest, mis on praegu“ – üldistus versus uurimus üliõpilastöödes
- Marko Zanev, Fiona Jõesuu, Carl Philip Laantee Reintamm. Mis on keskaeg? Õpilaste vaade Eesti minevikule
15.30–16.00 Kohvipaus. Ajalooüliõpilaste poster-ettekanded
16.00–17.00 Vestlusring: Kas, miks ja kuidas meile tänapäeval Eesti keskaeg? Kuidas muuta ajaloo uurimine kooliõpilaste seas atraktiivsemaks?
Kooliõpetajate ja õpilastega vestlevad ajalootudeng Rasmus Kagge, kultuuriajaloo professor Marek Tamm, laboratoorse arheoloogia professor Aivar Kriiska, keskaja õppejõud Kerli Kraus ja „Noored Kooli“ programmi valikukoordinaator Helina Välb.
Üritust korraldab Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituut koostöös Õpetatud Eesti Seltsiga. Konverents toimub Kultuuriministeeriumi finantseeritud projekti KUM-TA8 „Kohaliku ja võõra integratsioon Eesti kultuuripärandis: eliidikultuuri kujunemise alused 13.–14. sajandil“ raames.
Liitu ka Facebooki üritusega.